گزارش برنامه غار زرينه رود يا دودزا

 

بنام خدا

 

گزارش برنامه

 

     گروه کوهنوردی پارس شمیران

 

 

نام برنامه : غار زرينه رود يا دودزا

 

 تاریخ اجرا:پنج شنبه و جمعه 92

 

سرپرست برنامه:  خانم نيلوفر افشار

 

نفرات شرکت کننده :

 

 

 

خانم ها :

 

مهري اميني ، نازنين يغمايي، نگين افشار، ساناز سهيلي، نرگس مصطفي لو، فرنوش رئيسي، نسرين نصيري

 

آقایان :

 

 بهادر برومند، علي مومن كيا، كيارش نوزاد، ميثم ميرزايي، يونس شريعتمداري، مهيار كفاش، دانيال سمسام شريعت، كيانوش پرور، حسين رضواندوست، مصطفي لو، شهريار بهزاديان (راهنما)، احمد خاتوني، اميرحسين لطيفي، حامد رزاقي، علي نصيري(راهنما)، اميرحسين چرمي(راهنما)، رضا جعفري(راهنما)

 

نوع برنامه : غارنوردی

 

هزینه برنامه : نفری 18000 تومان

 

راه ها و امکانات دستیابی به منطقه :

 

زنجان، ۷۵ كیلومتری جنوب خدابنده در كنار مسیر ارتباطی جاده جدید كبودرآهنگ و در نزدیكی شهر زرین رود استان همدان، کبودر آهنگ، شیرین سو، روستای آق بلاغ آق داغ (17 کیلومتری شمال شیرین سو)

 

لوازم مورد نیاز :

 

ست كامل غار نوردي، لباس گرم، كلاه كاسك، پلار، دستکش  

 

آب و هوای منطقه :

 

خارج غار داراي هواي سرد و خشك همراه با وزش باد مي باشد. داخل غار نيز هوا نسبتا سرد مي باشد و بايد لباس گرم و مناسب در زير لباس غار پوشيده شود.

 

منابع اطلاعاتی :

 

  • سايت غارهاي ايران
  • كتاب غارهاي ايران، سايت كوهنوردي باشگاه آرش همدان  

 

نقاطGPS  مسیر :

 

N 35 39 30.2

 

E 48 26 50.2

 

ارتفاع دهانه از سطح دریا : 2011 متر،  طول غار : 406 متر، عمق غار : 154 متر

 

کروکی غار:

 

 

گزارش برنامه  :

 

( نام گزارش نویس : نیلوفر افشار)

 

ساعت 4 بعد از ظهر از ميدان قدس روبروي شهرداري به مقصد زنجان با يك مي ني بوس حركت كرديم. در ساعت 5 به ميدان آزادي رسيديم و تعدادي از بچه ها را هم آنجا سوار كرديم. در منطقه سلطانيه دو نفر از راهنماها را سوار كرديم و ساعت 11:30 به دشتي رسيديم كه در 50 كيلومتري قيدار وجود دارد. با توجه به تعداد زياد نفرات تصميم گرفته شد كه در 4 تيم 5 نفره وارد غار شويم. تيم ها عبارت بودند از:

 

 تيم اول: علي نصيري(راهنما): نازنين يغمايي، بهادر برومند، علي مومن كيا، كيارش نوزاد، ميثم ميرزايي تيم دوم: اميرحسين چرمي(راهنما)، يونس شريعتمداري، مهيار كفاش، دانيال سمسام شريعت، نيلوفر افشار، كيانوش پرور، نگين افشار، ساناز سهيلي، تيم سوم: رضا جعفري(راهنما)،فرنوش رئيسي، نسرين نصيري، حسين رضواندوست، مصطفي لو، نرگس مصطفي لو، تيم چهارم: شهريار بهزاديان (راهنما)، احمد خاتوني، اميرحسين لطيفي، حامد رزاقي مهري اميني

 

ورودی کوچک غار دودزا بر بالای تپه ای آهکی کوچکی قرار دارد كه در حدود 15 دقيقه پياده روي در يك شيب ملايم تا آن وجود دارد.

 

بعد از كمي استراحت، تيم اول در ساعت 2:30 صبح وارد غار شدند. تيم دوم در ساعت 4:30 صبح وارد غار شدند و قرار شد تيم هاي بعد نيز با فاصله يك ساعت از هم به سمت غار حركت كنند تا در داخل غار دچار ترافيك انساني نشويم. زماني كه وارد غار شديم در حدود 100 متر اول غار شيب بسيار تندي وجود داشت كه با كمك گرفتن از سقف(در جاهايي كه سقف به زمين نزديك بود) و در برخي از قسمت ها عوارض از آن عبور كرديم. سپس به جايي رسيديم كه تقريبا شيب در حدود 80 درجه بود و آنجا را با حمايت طناب گذرانديم و بعد از آن به چاه محسن رسيديم كه فرودي در حدود 6 يا 7 متر داشت. دهانه اين چاه بسيار تنگ بود و بنابراين براي گذر از آن هم از طناب فرود و هم از يك طناب براي حمايت نفر بر روي بدن استفاده گرديد. سپس به اولين درياچه غار رسيديم كه بسيار زيبا بود. بعد از كمي استراحت تيم هاي 3 و 4 نيز به ما رسيدند و در آنجا تصميم بر اين گرفته شد كه به علت نبود وقت كافي تعدادي از بچه ها برگردند و بقيه مسير را ادامه دهند تا به تيم يك برسند. در ادامه مسير به علت بزرگ بودن و پيچيده بودن مسير چندين بار راه را گم كرديم تا در نهايت به علت كمبود زمان 3 نفر جلوتر رفتند تا به تيم 1 اطلاع بدهند كه برگردند. بعد از حدود 40 دقيقه تيم يك به ما ملحق شد و همگي به اتفاق از غار در ساعت 2 بعد از ظهر خارج شديم و بعد از تعويض لباس و كمي استراحت در ساعت 4:30 به سمت تهران حركت كرديم. در ساعت 12 شب برنامه در ميدان قدس به پايان رسيد.

 

 

 

 

 

 

 

نکات:

 

 

 

  •  غار زرين رود غاري زيبا و از جهتي بسيار خطرناك مي باشد. چون ريزش سنگ هاي بزرگ در آن بسيار زياد است و بهتر است كه براي پيمايش اين غار از تعداد نفرات كمي استفاده شود.

 

 

 

 

 

 

 

  •  در صورت تمايل به شنا در درياچه هاي غار بايد به تكنيك هاي شنا مسلط بود و همچنين حتما يك دست لباس خشك و گرم اضافه با خود داشته باشيد تا لباس هاي خيس خود را تعويض نماييد و از هيپودرمي جلوگيري نماييد.

  •  به علت وجود شيب زياد و فرود در غار نفرات شركت كننده بايد مسلط به تكنيك هاي صعود و فرود باشند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود به بخش کاربری